OD ŠTUDENTOV PRE ŠTUDENTOV

Ako sa prezentovať

V živote sa stretneš s mnohými situáciami, kedy budeš prezentovať svoju, alebo skupinovú prácu. Dôležité je sa poriadne pripraviť, aby si vedel prezentovať seba a svoje myšlienky čo najlepšie.

Tipy na prípravu prezentácie

・Venuj sa príprave ako najdlhšie môžeš.
・Aj keď Ti PowerPoint ponúka už spravené predlohy, vytvor si svoju vlastnú predlohu prezentácie,
alebo nájdi nejakú na internete. Určite s tým zaujmeš viac.
・Menej je niekedy viac. Do prezentácie Ti stačí zakomponovať len odrazové body.
・Najideálnejšie je mať svetlé pozadie a tmavý text.
・Použi vždy 2-3 farby a jednotný štýl v celej prezentácií.
・Pozor pri obrázkoch na autorské práva.

Prezentovanie

Pokiaľ si pri prezentovaní často v strese, doporučujeme Ti, aby si sa naučil pozdrav a pár viet z prezentácie naspamäť. Pomôže Ti to zbaviť sa trémy, budeš vyzerať sebaistý a spravíš dobrý prvý dojem.

Dôležité je držať tempo pri prezentovaní. Ak máš dojem, že začínaš niekoho nudiť, nájdi si človeka, ktorého Tvoja prezentácia naozaj zaujíma a sústreď sa naňho.

Snaž sa byť čo najprirodzenejší. Samozrejme treba dbať aj na to, aby si nemal ruky vo vreckách, nechodil nervózne zo strany na stranu pri prezentovaní, nehral sa s perom, alebo papierom v rukách a v poslednom rade, aby si sa vyhol vulgárnym výrazom a parazitným slovám.

V poslednom rade si dávaj pozor na stanovený čas. Je kľúčové, aby bol dodržiavaný. Nikto nechce, aby nastalo 20-minútové ticho, kedy sa nikto nič nepýta, alebo naopak všetci už nemajú ani najmenšiu potuchu, o čom Tvoja prezentácia bola.

Menu